A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Nový Zéland - Auckland - Průvodce

Většina návštěvníků přilétá právě do tohoto velkoměsta, ležícího na Severním ostrově. Auckland sice není hlavní město Nového Zélandu, jak by si mnozí z nás s jistotou tipli ve vědomostních kvízech, zato je však nejlidnatější. Žije zde více než 1,2 mil obyvatel, což je téměř třetina všech obyvatel země!

Valnou většinu obyvatelstva tvoří potomci přistěhovalců z Evropy (65%), dále původní obyvatelé - Maorové (12 %) a v nemalé míře i národy asijské (Korejci, Thajci, Číňané) a polynéské (z ostrovů Samoa, Tonga, Cookových ostrovů a Fiji).

Území, na kterém byl Auckland založen, je vulkanického původu s více než čtyřiceti osmi erupčními centry. Nejstarší sopečný výbuch zde byl asi před 50 tisíci lety, ten poslední před 600 lety. Díky četným vyhaslým sopkám, zálivům a zátokám Maorové označovali celou oblast jako „Tamaki Makau Rau“ neboli „Město stovky milenců“.

Z historie je známo, že se britská vláda rozhodla v roce 1839 udělat z Nového Zélandu část svého impéria a tak byl Auckland (pojmenován po jednom tehdejším britském námořním důstojníkovi) vybrán a následně v září roku 1840 ustanoven hlavním městem. O tuto výsadu však přišel za pouhých 25 let, kdy se hlavním městem stal Wellington .

Současný Auckland je hospodářskou tepnou celé země. Auckland sice nepůsobí jako velkoměsto v tom pravém smyslu slova. O tom, že jím ale vskutku je, svědčí hlavně centrální část s výškovými budovami, kde mají své pobočky a sídla místní i mezinárodní společnosti. Okrajové části města spíš připomínají město venkovského typu. Nesetkáte se zde s paneláky, na které jsme zvyklí. Většinou tu stojí rodinné domky se zahrádkami různých architektonických tvarů.

Kousek od města se nachází hlavní mezinárodní letiště, kam ročně přiletí 1.7 mil. návštěvníků z celého světa. Letiště je vzdáleno od města asi 21 km. Spojení s městem zajišťují kromě taxíků i místní autobusy, které zastavují na své trase u centrálně položených backpackerů a hotelů (což jistě ocení mnozí obtěžkaní cestovatelé). Zpáteční jízdenku s dlouhodobou platností koupíte za 20,- NZD.

V Aucklandu si můžete prohlédnout hned dva přístavy. Ten první, menší, se jmenuje Manukau a je domovem menších jachet a člunů. Ne nadarmo se dnes Aucklandu říká „Město plachet“. Snad každý Novozélanďan by se rád během svého života stal majitelem alespoň malého člunu. Kupodivu tenhle sen se tu zatím daří víceméně uskutečňovat.

Druhý přístav Waitemata je mnohem větší s několika zátokami a malými ostrůvky. Ten nejznámější z nich je ostrůvek sopečného původu Rangitoto, který tvoří symbolickou přírodní stráž u vjezdu do přístavu. V přístavu samotném můžete navštívit pětipatrové „garáže“ motorových člunů a jachet. Každá má své parkovací místo, ze kterého je vyzdvihnuta vysutým vozíkem a následně dopravena přímo na moře.

V Aucklandu není metro, ale můžete se tu pohodlně přemisťovat místními autobusy. Zdarma lze využít turistický free city bus, který zastavuje u všech významných atrakcí a pamětihodností v centru města.

Město nabízí řadu možností jak využít volný čas, ať už jsou to muzea, galerie nebo nevšední adrenalinové zážitky. Centrem města prochází ulice Queen street, kde stojí kamenná budova radnice. V těsném sousedství je náměstím Aotea, kde se za každého počasí, v pátek a sobotu, konají trhy.

Všude kolem je plno malých restaurací, bister a take aways s rychlým občerstvením. Většinu z nich provozují asiaté (Thajci, Korejci, Číňané, Indové a Vietnamci). Občas si člověk může připadat spíš jako na ulici někde v Asii. Můžete zde levně poobědvat třeba kebab, čínské nudle nebo pizzu. Většina těchto restaurací láká fotografickou výstavkou svých pokrmů, čímž vám usnadní výběr a nemusíte se obávat, jestli opravdu dostanete to, co očekáváte.

Ceny za připojení v četných internetových kavárnách jsou tu oproti ostatním částem země za hubičku. Cena 2,-NZD/hodinu určitě nikoho neurazí.

Nejznámější aucklandskou atrakcí je vyhlídková věž - Sky tower, která je součástí komplexu Sky City. Tato nejvyšší věž na jižní polokouli dosahuje výšky 328 m. Proskleným výtahem se dostanete za 40 vteřin do horního vyhlídkového patra, které je pro větší dramatičnost vybaveno částečně skleněnou podlahou. I když někdo může mít ze začátku zábrany a pečlivě se skleněné podlaze vyhýbá, nakonec po uklidnění všudypřítomnými nápisy že „38 mm tloušťka skleněné podlahy je bezpečná“ přece jen neodolá a alespoň jednou nohou si „šlápne“. Výhled je tu opravdu úchvatný. Při příznivém počasí je viditelnost až 80 km. Cedulka s ukazateli hlásí, že do Prahy je to přece jen štreka – 17856 km vzdušnou čarou.

Těm, kteří chtějí vyzkoušet pevnost své nervové soustavy, mohou vyzkoušet 20 sekund trvající volný pád z výšky 192 m - Sky jump.

Na svahu parku Domain si můžete prohlédnout Auckland Museum (Auckland War memorial museum) s bohatými etnografickými a přírodovědnými sbírkami. K nejzajímavějším exponátům patří autentické maorské shromaždiště, 25 m dlouhá válečná kanoe a vyřezávaná dřevěná brána. Najdete tu i portréty maorské aristokracie. Muzeum pořádá maorská kulturní představení s tradiční maorskou hudbou a tanci. Druhé patro muzea je věnováno expozici o historii místních válek.

Nejvyšším bodem Aucklandu je vršek Mount Eden. Jedná se, jak jinak, o vyhaslou sopku, ze které je pěkný výhled na město a padesátimetrový kráter. Další vyhaslý vulkán One Tree Hill najdete v Cornwall parku. Na tomto kopci našel místo svého posledního odpočinku sir John Campbell přezdívaný „Otec Aucklandu“. Vedle stojí obelisk, který nechal tento politik postavit na počest Maorů.

Další místní atrakcí je podmořské akvárium Kelly Tarlton´s Antarctic Encounter and Underwater World, na jehož stavbu byly použity staré odkalovací nádrže. Po jezdícím pásu tu projíždíte tunely z průhledného akrylu a přitom můžete pozorovat všudypřítomné žraloky, rejnoky a další mořské živočichy. Nenechte si ujít krmení žraloků! Hlavním tahákem je expozice Antarctic Encounter (Setkání s Antarktidou), kde můžete pozorovat třeba kolonii tučňáků, hrajících si ve skutečném sněhu. Denně se pro provoz celého komplexu vyrobí 3 tuny sněhu. Auckland Harbour Bridge stojí hned vedle přístavu Waitemata. Již z prvního pohledu je zřejmé, že je to vlastně taková menší kopie Harbour bridge v australské Sydney. Most spojuje centrum města se severním předměstím. Netrpíte-li závratí, můžete si zaplatit adrenalinovou procházku přes horní oblouk mostu.

Auckland (nahrál: admin)
Auckland

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11