A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Nový Zéland - Průvodce

Na této stránce se dozvíte vše, co potřebujete vědět před cestou na Nový Zéland, tak čtěte pozorně. Kdy vyrazit, cestovní doklady, Zastupitelský úřad, telefonování, internet, pohonné hmoty, nouzové situace, očkování, elektřina a další užitečné informace.

Kdy vyrazit

Nejvhodnější doba pro návštěvu Nového Zélandu je od jara do podzimu. Tzn. od našeho listopadu do konce dubna. V období novozélandského vrcholného léta, kdy jsou prázdniny a většina místních se vydává na dovolenou (prosinec a leden) může být obtížnější sehnat ubytování.

Pokud si chcete tuhle zelenou zemi opravdu důkladně prohlédnout, vyhraďte si na cestování alespoň dva měsíce, během kterých se dají projet celkem důkladně oba ostrovy.

Cestovní doklady

K cestě na Nový Zéland je třeba cestovní pas, jehož platnost musí být o 3 měsíce delší, než je doba pobytu na Novém Zélandu. Pokud cestujete na Nový Zéland za účelem turistiky, nepotřebujete na délku pobytu do 90 dní žádná víza. Plánujete-li pobyt delší (více než 3 měsíce) je nutné si zažádat před odjezdem o vízum u Novozélandského imigračního úřadu v Londýně. Pokud již na Novém Zélandu jste a rozhodnete se, že zde chcete zůstat nad rámec 3 měsíců (kdy platí bezvízový styk), je nutné zažádat o prodloužení pobytu místní imigrační úřad.

Zastupitelský úřad

Česká republika nemá na Novém Zélandu své velvyslanectví. Tuto funkci zastávají zastupitelské úřady v Austrálii - velvyslanectví v Canbeře a generální konzulát v Sydney. Další možností je obrátit se na honorární konzulát v Aucklandu nebo Queenstownu.

Telefonování

Jestli chcete na Novém Zélandu používat svůj mobilní telefon a ušetřit, je jediným řešením koupit si u místního operátora SIM kartu s předplaceným kreditem (funguje obdobně jako u nás Go karta nebo Vodafone karta). Standardni operatori jsou Vodafone a Telecom, Telecom ale pouziva americke standardy 3G (a univerzalni 4G) tak vam na nem nemusi fungovat kazdy mobil. Levnejsi (virtualni) operatori jsou 2 degrees (pouziva prevazne Vodafone sit, ve vetsich mestech buduje svoji) a Skinny (pouziva sit Telecom a je Telecomem vlastneny). O neco lepsi pokryti a Internet ma obecne Telecom/Skinny, kteri navic na svem webu umoznuji overeni jestli vas telefon bude v jejich siti fungovat (podle IMEI). Ceny SIM karet se lisi podle operatora (cca $5-$25), pro aktualni ceny zkontrolujte jejich web. Sms do České republiky stojí 0,20 NZD.Dost často se vám však může stát, že jestli budete mimo město – to platí především na Jižním ostrově, budete bez signálu.

Další možností, jak volat domů, je koupit si zvýhodněnou telefonní kartu pro volání do zahraničí. Prodávají se v různých hodnotách a koupíte je bez problémů v mnoha obchodech, novinových stáncích, na benzínkách, příp. v backpackerech. Volat můžete prakticky odkudkoli – z pevné linky (což je trošku levnější) nebo z telefonních automatů. Stačí jen vyťukat kód, který je na kartě ukryt pod stíratelným proužkem. Karet existuje několik druhů. Pro volání do Čech je asi nejvýhodnější karta Kia Ora. Místní hovory z pevných linek jsou zdarma. Mezinárodní předvolba Nového Zélandu je 0064.

Internet

Určitě nejlevnější a nejpohodlnější způsob, jak být stále ve spojení s domovem. Internetových kaváren je tu poměrně dost. Jejich ceny se liší podle toho, jak je místo odlehlé a izolované od okolního světa. V Aucklandu si můžete zasurfovat za 2 NZD, v zapadlých vískách na Jižním ostrově třeba za 12 NZD. Každý počítač je téměř vždy vybaven sluchátky a mikrofonem (nebo si o ně zažádejte u personálu), takže můžete využívat volání zdarma přes Skype. U mobilnich operatoru lze poridit Internet 0.5GB za cca $16-$20 na mesic vcetne nejakych volnych minut (2degrees nebo Skinny).

Pohonné hmoty

Mějte na paměti, že pokud se chystáte do odlehlejší oblasti, je dobré vždy předem dostatečně natankovat. Může se vám stát, že ujedete 100 km a o benzínku nezavadíte. Ceny benzínu se liší. Ve městě je levnější, v odlehlejších koutech dražší, i když rozdíl není tak markantní. Ceny se obcas zvyšují s blížícím se víkendem.

Nouzové situace

Pro tísňové volání se používá zdarma telefonická linka 111. Platí jak pro policii, tak pro záchrannou zdravotní službu i hasiče.

Očkování

Pro vstup do země není předepsáno žádné povinné očkování. Doporučuje se zvýšená ochrana pokožky a očí před intenzívním slunečním zářením. Sluníčko tu má opravdu sílu! Zdravotnictví je na Novém Zélandu na velmi dobré úrovni, čemuž také odpovídají celkem vysoké ceny lékařských služeb (zejména při hospitalizaci nebo ošetření zubů).

Elektřina

Elektrický proud je střídavý o napětí 230 V a frekvenci 50 Hz. Po celé zemi se používají stejné tříkolíkové zástrčky. Adaptér je možné koupit i po příletu např. v informačních centrech nebo v řetězci společnosti Warehouse.

Další užitečné informace

Váhy a míry V zemi se používá stejně jako u nás metrický systém, takže kila, gramy, metry, kilometry.

Koupání Při koupání a surfování v oceánu je nutné si dávat pozor na silné spodní proudy!

Kriminalita Nový Zéland je civilizovanou a bezpečnou zemí. Kriminalita je tu téměř nulová, násilné trestné činy jsou výjimečné. Je však třeba, ostatně jako všude jinde, věnovat zvýšenou pozornost osobním dokladům a cenným předmětům. Ve větších městech, a to hlavně v Aucklandu, je třeba si dát pozor na kapesní krádeže.

Daně Spotřební daň z pridane hodnoty (GST-goods and service tax) je 15%. Obvykle je již započítána v ceně, i když výjimečně se vám může stát, že se setkáte s malou, těžko čitelnou poznámkou upozorňující, že daň není v ceně. Ano, tenhle nešvar dorazil už i na Nový Zéland.

Spropitné Dávat spropitné tu zdaleka není tak rozšířeno jako třeba v Evropě. Závisí vždy pouze na vašem uvážení, zda dýško dáte či ne. Obecne se da rict ze tu dysko neocekavaji a pokud jim ho nabidnete tak docela dost casto nechapaji.

Poslední editace textu: 29.5.2014 4:57
REKLAMA