A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Nový Zéland - Wellington - Průvodce

Wellington najdete na jižním cípu Severního ostrova. Hlavním městem se stal v roce 1865. Ovšem není městem největší, v tomto směru jej trumfnul Auckland.

V současnosti tu žije asi 350 tisíc lidí (včetně okolních aglomerací). Z historie je známé, že sem první evropští osadníci připluli v únoru roku 1840 na lodi Novozélandské společnosti. Bylo to nedlouho poté, co kolonel William Wakefield koupil zdejší pozemky od Maorů. Jeho původním záměrem bylo vybudovat na pozemcích dvě sousedící města. Jedno mělo být obchodním centrem s přístavem (dnešní Port Nicholson) a druhé (dnešní Wellington) hlavním střediskem zemědělské oblasti. Ovšem koupě pozemku v Port Nicholson byla Maory popřena a tak se začalo o půdu bojovat. Nakonec bylo vybudováno pouze jedno město Wellington, jehož jméno vybrala Novozélandská společnost z vděku ke svému mecenáši vévodovi z Wellingtonu. Začátky tu však nebyly lehké. Ničivá zemětřesení a četné požáry výstavbu města značně komplikovaly.

Současné centrum města se nachází poblíž přístavu, kam denně přijíždí trajekty z Pictonu – přístavu na Jižním ostrově. (Cesta trajektem trvá 3 hodiny). Většina budov je postavena na okolních svazích a kopcích, které stoupají v prudkém tempu. Čeho si určitě nemůžete nevšimnout, je poměrně silný vítr, který tu vane téměř bez přestání celý rok.

V roce 1968 tu kvůli němu při silné větrné bouři ztroskotal téměř nový trajekt na trase do Christchurch. Zahynulo přitom 51 osob. Zdejší vody jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších úseků na moři.

Svou návštěvu města můžete začít tím, že se zastavíte v turistickém informačním centru na náměstí Civic square. Najdete tu letáky a mapky s informacemi, které se vám budou určitě hodit. Na náměstí se nachází také Městská galerie - City Gallery s díly moderního umění, renovovaná radnice – Town Hall, Centrum múzických umění - Performing Arts Center a také zajímavá budova městské knihovny s neobvyklými průčelními sloupy ve tvaru palem.

K nábřeží odsud můžete dojít po zajímavém mostě, zdobeném dřevěnými a kovovými sochami.

Nejdůležitější obchodní tepnou města je ulice Lambton Quay, která dříve vedla těsně podél pobřeží. V důsledku pozdějších terénních úprav a rozšiřování pobřeží se však přesunula hlouběji do zástavby. Původní linii pobřeží označuje deska v asfaltu u Stewart Dawson´s Corner.

Ve městě se zachovalo poměrně hodně dřevených domů ve viktoriánském stylu. Mezi ně patří i čtyřpatrová stará vládní budova z roku 1876 (Old Government building), která na první pohled budí dojem, že je postavena spíš z kamene. Jedná se ovšem o druhou největší dřevěnou budovu na světě. Budova byla zrekonstruována a v současné době jsou zde kanceláře.

Naproti přes ulici se nachází komplex parlamentních budov. Největší pozornost poutá zajímavá moderní stavba ve tvaru komolého kužele. Právě proto se jí říká celkem výstižně Beehive neboli „Včelí úl“. Stavební práce zabrali celých jedenáct let. Zkolaudována byla v roce 1980.

Další stavbou je novogotická sněmovní knihovna s typickými oblouky a věžičkami z roku 1899 a hlavní budova parlamentu z roku 1922. Hlavní budova a knihovna jsou ve dnech, kdy nezasedá parlament, volně přístupné veřejnosti. Organizované prohlídky s výkladem začínají vždy v celou hodinu a jsou obohaceny o návštěvu místního sklepení, kde si můžete prohlédnout výjimečný systém chránící budovu před zřícením v případě zemětřesení.

Také nově postavené budovy ve Wellingtonu mají speciálně zesílenou konstrukci, aby dokázaly odolat případnému zemětřesení.

Nedaleko parlamentu se nachází St. Paul´s Cathedral, zajímavá církevní stavba z růžového betonu, kde se dnes kromě náboženských obřadů konají i hudební koncerty.

Prohlédnout si můžete také četná muzea a galerie. Určitě si nenechte ujít návštěvu moderního muzea Te Papa Museum, které bylo otevřeno v roce 1998. Jeho stavba trvala pět let a investice do výstavby přesáhla 317 milionů dolarů. Muzeum stojí přímo na nábřežní promenádě Oriental Parade. Je to vlastně takové „Národní muzeum“ Nového Zélandu. V prvním roce po jeho otevření prošly jeho branami 2 miliony zvědavých návštěvníků! Seznámíte se tu s novozélandskou minulostí, přítomností i pohledem do budoucnosti a to především díky interaktivním technologiím. Najdete tu expozice věnované novozélandské flóře a fauně, vulkanické činnosti, či historii tohoto zeleného ostrova. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet simulaci zemětřesení, zasurfovat si na mořských vlnách nebo zhlédnout mohutnou erupci sopky Mount Ruapehu. Velmi názorně a poutavě je tu přiblížena kultura Maorů. Prohlédnout si můžete model maorského shromaždiště „marae“ či dřevené válečné kanoe. Na jeho důkladnou prohlídku si určitě vyhraďte alespoň půl dne. Vítanou informací je, že se tu neplatí žádné vstupné.

Prohlídku Wellingtonu si můžete zpestřit i výjezdem lanovkou (Cable car) na vrcholek Kelburn s pěkný výhledem na město. Kousek odsud se nachází rozlehlá botanická zahrada. Nejhezčí výhled na město však nabízí vrcholek Mt. Victoria (196 m), který najdete východně od centra města. Můžete na něj vyjít pěšky nebo se projet klikatými uličkami místním autobusem. Nastoupit můžete třeba na zastávce přímo na Oriental Parade. Z vrcholku můžete pozorovat čilý ruch pod vámi. Jako na dlani tu budete mít přístav, město i místní letiště, jehož poměrně krátká přistávací dráha dovoluje přistávání pouze menším letadlům.

Horký letní den si můžete zpříjemnit koupelí v oceánu. Nejhezčí pláž Days bay je vzdálena asi půl hodiny jízdy lodí z hlavního wellingtonského přístavu.

V centrální části Wellingtonu můžete mít problém s parkováním. Na bezplatná parkovací místa tu narazíte velice těžce. Placené parkovací místo, ale určitě najdete v několikaposchoďových garážích kousek od nádraží (6 NZD/den).

Wellington (nahrál: admin)
Wellington

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11